Laura Toomast

“ÕPPEMATERJALID NUTIKATE TEKSTIILIDE JA E-TEKSTIILIDE KASUTAMISEKS KÄSITÖÖTUNDIDES” (Juhendaja Keret Altpere, MA)

LÜHIÜLEVAADE: Magistritöö uurimisprobleem seisneb selles, et paljudes Eesti koolides on õpilaste jagamine käsitöö ja tehnoloogia rühmadesse soopõhine ja selle tõttu on poistel ja tüdrukutel põhikooli lõpetades erinevad teadmised ja oskused tehnoloogia valdkonnas. See võib aga mõjutada nende edasisi karjääriotsuseid.

Magistritöö eesmärk oli luua õpetajatele ja õpilastele käsitöötundides kasutamiseks õppematerjalid, mille abil õpetada riiklikus õppekavas ette nähtud pädevusi kasutades uuenduslikke nutitehnoloogiaid ja nutikaid tekstiile ning seeläbi ärgitada õpilastes huvi loodus ja täppisteaduste ning tehnoloogia (LTT) valdkonna vastu.

Magistritöö teoreetilises osas uuritakse hetkeseisu käsitöö ja tehnoloogiaõpetuses üldhariduskoolis, tehakse ülevaade nutikate tekstiilide ja e-tekstiilide arengust ning selgitatakse kuidas õppematerjalid loodi.

Töö metoodilises osas kirjeldatakse kvalitatiivse uurimuse läbi viimist, mille käigus koguti andmeid poolstruktureeritud intervjuudega neljalt õpilaselt ja kuuelt eksperdilt.

Intervjuudest selgus, et loodud õppematerjalid on vastavuses riikliku õppekavaga ja on sobivad käsitöö lõimimiseks füüsika, keemia ja loodusõpetuse ainetega. Eksperdid olid huvitatud materjale oma tööski kasutama ja andsid sisendit materjalide täiustamiseks. Õpilased hindasid õppematerjale jõukohaseks ja huvipakkuvaks.

Loodud õppematerjalid pakuvad õpilastele uut vaatenurka käsitööle ja meisterdamisele, samuti õpivad nad selle käigus eluks vajalikke teadmisi füüsikast ja keemiast.

Laura Toomast

Lõputöö autor

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

LÄBITUD ÕPPEKAVA: Kunstide ja tehnoloogia õpetaja

ESTER DSpace

SUMMARY: “Learning Materials for Teaching Smart Textiles and E-textiles in Handicraft Lessons” 

The research problem for the master thesis is that in many Estonian schools the pupils distribution to handicraft and technology studies is gender based and because of that boys and girls have different knowledges and skills in technological fields, which may influence their further career options.

The aim of the master thesis was to create study materials for use in handicraft lessons by teachers and students and to teach competences stated in national curriculum using innovative smart technologies and smart textiles and thereby pique pupils interest towards STEM-fields.

The methodical part of the thesis was qualitative research. The data was gathered by semi-structured interviews which were carried out with four students and six experts.

The results show that the smart textiles and e-textiles learning materials conforms to national curriculum and are suitable for integrating physics, chemistry and other natural sciences with handicraft.  Experts were interested in using these materials in their handicraft classes and gave input to improve the materials. Students evaluated the learning materials as feasible and interesting.

The composed learning materials offer students a new point of view to arts and crafts while also learning physics and chemistry.