Elina Teder

“ÜLDHARIDUSKOOLI KUNSTIÕPETAJA KUI VÄÄRTUSKASVATAJA” (Marvi Remmik, Olga Schihalejev)

LÜHIÜLEVAADE: Kunstil on suur potentsiaal väärtuskasvatuses. Kunsti kaudu saab inimene aru oma väärtustest. Oma väärtuste mõistmine aitab aru saada ka teiste inimeste väärtustest.

Käesoleva magistritöö eesmärk on välja selgitada Eesti üldkoolide kunstiõpetajate uskumused väärtuskasvatusest. Valimisse kaasati seitse põhikooli ja gümnaasiumi kunstiõpetajat, kellega tehti poolstruktureeritud süvaintervjuud.

Intervjueerimise käigus kogutud andmete põhjal on uurimuses osalenud õpetajate uskumus, et väärtuskasvatus on midagi, mida ei tarvitse õpetajal õppida, et seda oma õppetöös rakendada. Mainitud tõik näitab õpetajatele suunatud väärtuskasvatuse koolituste vajalikkust.

Uurimusest selgus ka, et kunstiõpetajad ei leia, et nad peaksid tegelema õpilaste väärtuste väljaselgitamisega, olgugi et nad tunnistavad kunsti potentsiaali selles. See tähendab, et õpetajad ei tegele väärtuskasvatusega või kui tegelevad, siis see ei toimu teadlikult ja süstemaatiliselt.

Elina Teder

Lõputöö autor

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

LÄBITUD ÕPPEKAVA: Kunstide ja tehnoloogia õpetaja MA/ Kunstiõpetaja, Tehnoloogiaõpetuse õpetaja

ESTER DSpace

SUMMARY: Art has a big potential in the field of Values Education. A person can understand their own values through art. Understanding one’s values helps understand other people’s values. The aim of this study is to find out the beliefs of the art teachers in Estonian general education schools about values education. 7 art teachers who work in primary and secondary schools have been interviewed (in semi structured in-depth interviews) for this. The sample consists of associates and their acquaintances who are teachers. The transcription of the interview has been examined using qualitative content analysis. An important result is foremost the teachers’ widespread belief that values education is a characteristic phenomenon and there is no need for teachers to learn how to actually deal with values education. It shows that teachers need training on the topic of values. Another notable outcome is the art teachers’ belief that art teachers do not have to deal with identifying students’ values but at the same time they acknowledge the potential of art in this field. It means that teachers do not deal with it or if they do, they do not do it knowingly and systematically.