Mariann Õmblus

“KAASAVA HARIDUSE RAKENDAMISE PROBLEEMIDE REFLEKSIOONE ÕPETAJATE LEHE KAHE AASTAKÄIGU NÄITEL” (Juhendaja Lembit Õunapuu)

LÜHIÜLEVAADE: Antud lõputöö uurimisprobleemiks on : Millised on Õpetajate Lehes kajastatud kaasava hariduse rakendamise põhiprobleemide muutuste tendentsid aastatel 2013. ja 2017 ning uurimisprobleemist tulenevalt on püstitatud järgnevad uurimisküsimused:

1)      Milline on Õpetajate Lehes kajastatud kaasava hariduse rakendamise põhiprobleemide osakaal aastal 2013 ja 2017?

2)      Millised on Õpetajat Lehes kajastatud kaasava hariduse rakendamise põhiprobleemide sisulise iseloomu muutused 2013. ja 2017. aasta võrdluses.

Selleks on kogutud kokku 2013. ja 2017. aastakäigu Õpetajate Lehe konkreetsed tekstid, mis hõlmavad kaasavat haridust ja  HEV problemaatikat. Kogutud tekste on analüüsitud sisuanalüüsi meetodil. Sisuanalüüsi tulemuste põhjal on loodud „ tiheda kirjelduse“ ja kirjeldatud tunnuseid kategooriate esinemissageduste abil, mida on illustreeritud radiaaldiagrammiga, mis võimaldab hinnata esinemiss sagedusi keskpunkti suhtes, see tähendab seda, et meedias pole ühegi katekooriaga hõlmatud probleemi käsitletud. „Tihe kirjeldus“ tähendab antud töös seda, et kirjeldatud on analüüsitavates artiklites avaldatud inimeste kogemuste sisu ja tähendusi seoses kaasava hariduse rakendamisega.

Artiklite analüüsi tulemusena selgusid tendentsid võrreldes 2013. ja 2017. aastaga: isikuliste ja kollektiiviga seotud probleemide osakaal on suurenenud, materiaalsete probleemide osakaal vähenenud ning süsteemiga seotud probleemide osas muutused puuduvad.

Mariann Õmblus

Lõputöö autor

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

LÄBITUD ÕPPEKAVA: Huvijuht- loovtegevuse õpetaja

ESTER DSpace

 

SUMMARY: The purpose of this paper was to formulate the nature of issues regarding the application of inclusive education and how the focal points on these issues have changed in five years time. This was done by analysing articles that were published in the newspaper Õpetajate Leht in 2013 and 2017. Two research questions were formulated to achieve this goal:

  1. What is the proportion of the main issues regarding inclusive education as they are reflected in Õpetajate Leht in 2013 and 2017?
  2. What are the changes in the nature of the main issues regarding inclusive education, when comparing the articles from 2013 and 2017?

Certain tendencies were discovered when analysing the selected articles from Õpetajate Leht that are revealed when comparing the respective proportions from the years 2013 and 2017:

  1. An increase in the proportion of personal problems.
  2. A decrease in the proportion of material problems.
  3. An increase in the proportion of problems regards to collectives.

4. There is no noticeable tendency when it comes to changes in regards to governmental activity in inclusive education.